Kuba, ostrovní stát s více než 11mil. občanů, přijala nezbytná opatření k boji proti viru a vzhledem k tvrdému embargu uvalenému Spojenými státy si udržuje pozoruhodně nízkou míru nakažených. V době psaní tohoto článku bylo celkem 8610 pozitivních případů, 7858 uzdravených jedinců a 136 úmrtí. Kuba zaznamenává 25 až 75 pozitivních případů denně. Po vypuknutí pandemie Kuba ihned zaměstnala své studenty medicíny, aby chodili ode dveří ke dveřím a kontrolovali teploty a příznaky svých obyvatel ve snaze zachytit stopu a rozmístit zdravotnické potřeby tam, kde jsou potřeba.
Nově příchozí do země jsou umístěni do karantény po dobu 14 dnů a jejich teploty se měří třikrát denně, aby se zjistilo, že jsou negativní. Díky rozsáhlému vzdělávacímu a lékařskému programu na Kubě byli schopni vysílat lékaře do světa, aby pomáhali dalším zemím s jejich silím omezit šíření nemocí (vzorným příkladem byla např. Itálie), při zachování jejich vlastních pozoruhodných statistik.
Pandemie nebyla pro kubánskou ekonomiku snadná, Kuba se do značné míry opírá o cestovní ruch a spotřebu komodit turisty. Na Kubu se již vztahují velmi přísné sankce USA a další sankce Trumpovy administrativy jsou jen další přítěží. Kuba momentálně tvrdí, že 13 z 16 rovincií je připravených přijímat turisty.
Prezident Miguel Diaz-Canel prohlásil: Kubánský stát se věnuje svým lidem a jejich životům! Vietnam je zemí s téměř 100mil. obyvatel a navzdory sdílení hranic s Čínou zvládl pandemii koronaviru mimořádně úspěšným způsobem. 1391 pozitivních případů vyústilo v 1338 zotavení a 35 úmrtí. Výsledky zde jsou obdivuhodné, rozsáhlá opatření přijatá vietnamskou vládou byla pracná, ale nakonec vedla k úspěchu.
Na začátku pandemie 31. března Vietnam nařídil celonárodní 15denní karanténu, při které následovaly služby dodávky potravin, které zabraňovaly panickému nákupu v obchodech s potravinami. Stát platil lidem, aby chodili do nemocnic, pokud vykazovali příznaky. Po této karanténě stát otevřel základní služby, jako jsou např. restaurace, a umožnil prezenční výuku škol. 15. května byla znovu otevřena kina a domácí turistika. V červenci došlo k vypuknutí ohniska ve městě Da Nang, které po 99 dnech bez místního přenosu hlásilo desítky komunitních infekcí. Vláda rychle pracovala na evakuaci co největšího počtu turistů, aby zastavila šíření viru.
Vietnam v minulosti čelil pandemii SARS v roce 2003. Nyní z předchozích zkušeností vyzýval prostřednictvím reklamních kampaní civilisty k účasti na potlačení viru. Země tak zůstává ve stabilním stavu, protože místní přenos už neviděli déle než tři měsíce.
Čína byla během této pandemie skutečně modelem připravenosti na viry. Je to země s více než 1,4 miliardy. lidí a zaznamenala pouze 86 688 pozitivních případů (0,0061 % z celkové populace).
Naproti tomu ve Spojených státech žije více než 331 milionů lidí a měli za stejnou dobu 16 milionů pozitivních případů (4,5 % z celkové dosavadní populace). V Číně se zotavilo více než 81 000 lidí a 4 634 zemřelo. Ve Spojených státech se více než 9 milionů lidí uzdravilo a více než 300 000 zemřelo. Díky vysoké přenosnosti viru se epidemie v Číně proměnila v globální pandemii s neustálým každodenním hlášením nových pozitivních případů i úmrtí. Včasná opatření vlády, jako je včasné podávání zpráv a monitorování situace, zbrzdily epidemii. Podobně jako na Kubě zavedla Čína kontrolní prohlídky, dodávky jídla a pokyny zdravotnického personálu, aby zabránila lidem jít ven a nakazit se.
Na západě Čína obdržela protichůdné recenze, z nichž některé dokonce odsoudily Komunistickou stranu Číny že reagovala příliš přísně a nevhodně. Lidé, nejen u nás, už jsou unavení z této pandemie a zejména z chaotických opatření současné vlády, která se mění, co chvíli, ve snaze uspokojit majitele firem, kteří obratem riskují životy pracovníků. Pro kapitalistický systém je totiž na prvním místě zisk, ne člověk.
V socialistických zemích, ať už s pandemií nebo ne, životy lidí mají přednost před zisky!
(údaje čerpány z webových stránek KS Spojených státu.)