Prioritou KSČM je dál projednávání návrhů kandidátních listin, zejména tam, kde se na KL hlásí po rozhodnutí, že nepostaví samostatnou listinu BOS a ANS, tak jak bylo schváleno na VV ÚV KSČM. Dále probíhalo zjištění názoru uvnitř stranické struktury, jak postupovat při projednávání nejzávažnějšího tématu týdne, tedy prodloužení, resp. pokračování nouzového stavu. Na základě zjištění v jednotlivých krajích VV ÚV KSČM hlasováním per rollam doporučil většinově PK podpořit vládní návrh, byť s podmínkami. Žel dramatickým selháním 1. mpř. P. Šimůnka, který netakticky a zcela nekompetentně vyzradil výsledek hlasování a to dokonce ještě před koncem času pro hlasování samotného VV ÚV KSČM, dokázal zničit zcela vyjednávací pozici KSČM pro jednání s vládou. To mělo okamžitě vliv v diskusích na sociálních sítích a zabránilo či nejméně snížilo pak možnosti dosáhnout jakéhokoliv výsledku a to i těch, které navrhovali ve svých stanoviscích členové VV ÚV KSČM, jak je zjistili ve svých regionech.
Vzhledem k tomu, že dál dochází k neplnění dohod mezi KSČM a hnutím ANO, není stále dokončeno jednání hodnotící „Dohodu o toleranci“, zejména v oblasti zdravotnictví. Bylo nutné, abychom jako zástupci KSČM znovu navštívili pana prezidenta M. Zemana a projednali s ním případné důsledky našeho rozhodnutí, když nepodpoříme některé návrhy vlády, které souvisejí s pandemickou situací. Pro rozpočtové důsledky rozhodnutí byla se mnou delegována s. M. Vostrá. Tématem jednání u pana prezidenta kromě „Programu obnovy“, který také odpovídá našemu loňskému požadavku na 7 letý plán stabilizace veřejných financí, pak bylo zejména to, že přes neplnění svých povinností ve svých funkcích zůstávají ministr zdravotnictví Jan Blatný, který dál odmítá dát výjimku na používání vakcíny Sputnik V a ministr zahraničí T. Petříček, který stále není schopen vyjednat uvolnění na česko-německé hranici a dále ministr školství R. Plaga, který od ledna ještě nepřipravil harmonogram znovu nástupu dětí do škol. To se vše potvrdilo při diskusi v Poslanecké sněmovně při projednávání bodu, který byl na náš návrh zařazen. O postupu KSČM jsem následně jednal i s předsedou vlády, aby bylo dosaženo nějakého výsledku.
Ve středu i přes obstrukce pravicové opozice se podařilo po více než 2 letech dosáhnout alespoň schválení zákona o ČNB, který považujeme za stabilizující prvek v ekonomice, když stát nevlastní žádnou banku komerčního typu. Ve druhém čtení došlo k posunu v některých sociálních zákonech, na které byla svolána další mimořádná schůze, ale jejich výsledek je stále nejasný. Prošel sice drobný, ale potřebný návrh na změnu a úpravu sporných exekucí.
Ve čtvrtek se podařilo posunout ve druhém čtení zákon o volbách do Poslanecké sněmovny. KSČM postupuje tak, aby udržela poměrný systém a dosáhla toho, že bude platný volební zákon a bylo podle čeho volit, ale aby neprošly návrhy na korespondenční hlasování nebo pokusy o vložení dalších sporných částí, např. volit podle zemí, když neprošel 1 volební obvod, které by umožnily Senátu neschválit zákon a odložit volby a nastolit vládu pravice pomocí zákonných opatření Senátu.
V pátek byla nejdříve na pořadu schůze (čtvrtá v tomto týdnu), která začala projednávat Národní plán obnovy a využívání Evropských fondů. Schůze byla žel zatím bez výsledku přerušena a bude dál pokračovat v dubnu. Vyvrcholením tohoto týdne byla schůze v tomto týdnu pátá, která řešila právě téma nouzového stavu. Na začátku této schůze se ale odehrála bitva o zařazení nebo nezařazení bodu o vypsání tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany. Poslanci poplatní americkým zájmům rozehráli hru o vyloučení Rosatomu s tohoto tendru. Nakonec bod nebyl součástí jednání.
Při vlastním jednání o nouzovém stavu PK postupoval podle doporučení VV ÚV KSČM, i když byl ve složité situaci, jak je uvedeno výše. Navíc bylo jasné a stalo se to také skutečností, že klub Pirátů předložil návrh usnesení, kdy navrhl prodloužení nouzového stavu do 7.(resp.9.)4. t.r. a k tomu dalších 8 podmínek, které ale mají vliv na státní rozpočet, který s tím nepočítá a jsou tedy jen populistickým výkřikem. Doprovodná usnesení předložila také ODS.
Sněmovna ukončila jednání rozhodnutím o prodloužení nouzového stavu do 11. 4. 2021, to znamená, že tento stav bude trvat i přes velikonoční svátky a od 12. 4. 2021 se budou vracet děti do škol, byť v neúplném režimu.
S pozdravem, Čest práci
JUDr. Vojtěch Filip
předseda ÚV KSČM