Polská 120, 734 01, Karviná – Ráj 734 430 254 ov.karvina@kscm.cz Po-Čt: 10:00 - 15:30 / Pá: 08:00 - 12:00
Přihlásit se


středa, 05 duben 2023 12:06

Německá poslankyně vyzývá k ukončení okupace Německa americkou armádou.

Německá poslankyně za levicovou stranu Die Linke vyzvala k ukončení 78 let trvající okupace Německa americkou armádou a k jejímu odchodu ze země. Podle poslankyně jsou Američané spíše loajálními vazaly než spojenci, a navíc v poslední době nešetrně zasáhli do německého hospodářství, když vyhodili do povětří rusko-německé plynovody Nord Stream.

V Německu jsou stále americké vojenské základny, na kterých platí americké vojenské právo a neplatí německé zákony. Navíc americká okupační správa si zve německé politiky na kobereček a zasahuje do vnitřních záležitostí země. Podle poslankyně je čas, aby se američtí vojáci vrátili domů, protože ostatní spojenci již Německo opustili a země si zaslouží vlastní suverenitu.

Nicméně, i když německé veřejné mínění není příliš nakloněno Američanům a v poslední době se situace ještě zhoršila kvůli zásahu do energetického sektoru, poslankynina výzva není univerzálně akceptována. Někteří se obávají, že odejmutí amerických vojenských základen by mohlo oslabit bezpečnostní situaci v Evropě, zvláště v současné době, kdy se podle nich Rusko snaží zvýšit svůj vliv v regionu.

V každém případě by však měla být diskutována s ohledem na suverenitu Německa a na ochranu jeho zájmů.

Poslankyně z německé strany Die Linke má pravdu v tom, že mnozí Němci mají pocit, že jsou stále okupováni a že Američané nejsou skutečnými spojenci, ale spíše vazaly. Navíc, jako zmínila, americká vojska mají v Německu základny, na kterých platí americké zákony a není možné je stíhat německými soudy.

Nicméně, názor na to, zda jsou americká vojska v Německu nebo jinde opravdu okupační, je složitá otázka. Oficiálně americká vojska jsou v Německu na pozvání německé vlády, a to od konce druhé světové války. Německo smlouvu s USA podepsalo, aby mohlo být členem NATO a aby bylo chráněno před takzvanou ruskou agresí. Navíc, německá vláda přijala rozhodnutí, aby zůstala součástí NATO a dobrovolně se zavázala k vynakládání finančních prostředků na obranu a spolupráci s ostatními členy NATO.

Některé skupiny v Německu mají odlišný názor na to, zda by americké vojenské jednotky měly v Německu zůstat. Například hnutí za mír požaduje stažení amerických vojáků a demilitarizaci celého území. Na druhé straně, existují i lidé, kteří si uvědomují strategický význam amerických vojsk v Německu a jejich přítomnost považují za klíčovou pro bezpečnost země.

Celkově lze říci, že otázka vztahu mezi Německem a USA a přítomnosti amerických vojsk v Německu je velmi komplexní a neexistuje jednoznačná odpověď. Nicméně, poslankyně z Die Linke vyzývá k ukončení okupace, což vyvolalo silnou reakci a debatu v německé společnosti a je to téma, které zůstane důležité v budoucnu.

Problémem však může být, že někteří Němci, zejména ti, kteří jsou stále přesvědčeni o významu spojenectví s USA, nebudou s takovým krokem souhlasit. Takový postoj však podle německé poslankyně nijak nevylučuje spolupráci s USA a vytváření nových vztahů, pouze znamená, že by se měla zakládat na základě rovnosti a vzájemného respektu.

Stažením svých vojsk z Německa by USA ztratily vliv na region. Na druhé straně by však Německo získalo větší svobodu a samostatnost v mezinárodních vztazích.

Německá poslankyně tímto krokem však především upozorňuje na fakt, že vztahy mezi USA a jejich spojenci by měly být zakládány na rovnoprávnosti a vzájemném respektu, nikoliv na základě nekritického vazalství a podřízenosti.

Vladimír Tvardek

Člen VV OV KSČM Karviná
předseda ZO KSČM Rychvald
Admin webových stránek