V noci z 8. na 9. května 1945 došlo ke kapitulaci nacistického Německa. To však neznamenalo okamžité ukončení bojů. Některé německé jednotky pokračovaly dál v boji.
Květnové povstání českého lidu bylo ozbrojené povstání českého lidu proti německým okupantům během druhé světové války na území Česka, které proběhlo začátkem května 1945.
Javoříčko je obec v okrese Olomouc, ležící na rozhraní Litovelska a Konicka, po Mnichovu nedaleko sudetských hranic, dnes část obce Luká. Pro svůj tragický osud v posledních dnech druhé světové války bývá nazýváno „moravské Lidice“.
Přerovské povstání proti nacistickým okupantům proběhlo v Přerově a jeho bezprostředním okolí 1. května 1945.
30.4.1945 30. dubna 1945, osvobodily jednotky 4. ukrajinského frontu Rudé armády Ostravu. Při osvobozování Ostravy se vyznamenaly i jednotky československé zahraniční armády na východní frontě
23. dubna 1945 v ranních hodinách obklíčilo Prlov zhruba 600 příslušníků ZbV (Zur besonderen Verwendung – ke zvláštnímu určení) komanda z Vizovic pod vedením SS-Obersturmführera Ericha Wieneckeho a speciálního oddílu SS-Jagdgruppe 232 „Josef“, v jehož čele stála dvojice esesmanů, SS-Obersturmführer (nadporučík) dr. Walter Pawlofski a SS-Oberscharführer (praporčík) Kurt Werner Tutter.
Dne 22. dubna 1945 osvobodila vojska 60. armády generála P. A. Kuročkina z hitlerovského područí město Opavu.
Ploština je zaniklá pasekářka osada obce Drnovice, nedaleko Valašských Klobouk na Moravě, kterou 19. dubna 1945 nacisté vypálili a její obyvatele jako odvetu za podporu partyzánů zmasakrovali.
Koncentrační tábor Buchenwald byl založen v červenci 1937 několik kilometrů od města Výmar ve spolkové zemi Durynsko.
Jaltská konference byla jedno ze setkání hlavních představitelů SSSR, USA a Velké Británie (Stalina, Roosevelta a Churchilla) během druhé světové války, které se konalo mezi 4. a 11. únorem 1945.
Auschwitz byl komplex německých nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů fungujících během druhé světové války na území anektovaném Třetí říší na jihozápadě Polska po jeho obsazení roku 1939
Karpatsko-dukelská operace byla útočná operace sovětských a československých vojsk v jihovýchodním Polsku a na severovýchodním Slovensku na podzim roku 1944, která měla spojit povstalecké síly slovenského národního povstání se sovětskými armádami.
Karpatsko-dukelská operace byla útočná operace sovětských a československých vojsk v jihovýchodním Polsku a na severovýchodním Slovensku na podzim roku 1944, která měla spojit povstalecké síly slovenského národního povstání se sovětskými armádami. Šlo o součást Východokarpatské operace Rudé armády.
29. srpna 1944, vypuklo Slovenské národní povstání. Slovenský národ povstal do boje proti „domácímu“ klerofašistickému režimu a jeho hitlerovským patronům, do boje za národní a sociální osvobození slovenského lidu, do boje za jeho šťastnou budoucnost po boku bratrského českého národa.
Osmý březen, to je Sokolovo 1943. Ukrajinská vesnice u Charkova. Za 2. Světové války zde proběhlo první bojové vystoupení Československého polního praporu na východní frontě.
Bitva u Stalingradu 2. 2. 1943 byla přelomovou bitvou 2. světové války, kdy Rudá armáda poprvé porazila do té doby nepřemožený wehrmacht a od tohoto okamžiku převzala iniciativu na východní frontě.
Ležáky byla osada na Chrudimsku, která byla 24. června 1942, 14 dní po vyhlazení Lidic v důsledku heydrichiády vypálena a její obyvatelé zavražděni nacisty jako odplata za to, že v ní byla ukrývána vysílačka Libuše parašutistické skupiny Silver A, která se účastnila atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Bylo to v noci... Příslušníci Schupo a dalších nacistických složek se dozvěděli rozhodnutí o tom, jak bude potrestán atentát na Heydricha:
Atentát na Heydricha byla úspěšná diverzní akce výsadkářů Operace Anthropoid exilových československých branných sil za druhé světové války, cílem atentátu byl prominentní nacista, zastupující říšský protektor a šéf RSHA Reinhard Heydrich.
Bitva před Moskvou (bitva u Moskvy, bitva o Moskvu) představuje poslední fázi operace Barbarossa – bitvu, která se rozpoutala poté, co německá vojska zahájila útok na hlavní město Sovětského svazu Moskvu, a pokračovala protiútokem Rudé armády.
Strana 1 z 2