Do Děčína v sobotu 23.1.2022 ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a server zdopravy.cz. Australské černé uhlí pomáhá Ostravsku, kde je ho kvůli ekologickému útlumu českých a moravských dolů nedostatek. Tamní hutě jsou na uhlí závislé a musí ho dovážet. Kapacita vlaků nestačí. Hutě nebo teplárny závislé na černém uhlí ho tak musí dovážet.
Pokud byste takovou myšlenku, že se sem bude dovážet uhlí, vyslovil před několika lety, tak zcela určitě byste skončili ve svěrací kazajce u doktora Chocholouška a v tom lepším případě byste byli označeni za dezinformátora a konspirátora.
Dnes je to bohužel krutá skutečnost.
Republika ztrácí soběstačnost. K dováženým „potravinám“, masu, zeleniny, ovoce teď přibylo i uhlí.
Žijeme v nějakém velmi zvláštním světě. Je neskutečné, že se nám vyplatí dovážet uhlí z druhého konce světa a sami tady v Ostravě na něm doslova spíme.
Máme pod nohama miliony tun kvalitního uhlí, ale neumíme jej hospodárně vytěžit.
To říkají naší „kapitáni průmyslu“. Tedy alespoň tak si říkají. Kde jsou ty sliby o odbornících na svých místech. To bylo keců, jak to ti komunisti dělají špatně.
Zatím nikdo pořádně nevysvětlil, proč uhlí vytěžené u nás a přepraveno pouze pár kilometrů je dražší než uhlí dovezené z druhého konce světa. Neustále také je slyšet mantra o „uhlíkové stopě“. Zmenší se tím dovozen?
V Austrálii dělají tamější horníci zadarmo? Vzdali se majitelé tamějších dolů svých zisků? Je doprava přes půl světa zdarma?
Hutnictví se od 19. století na Ostravsku a Těšínsku rozvíjelo právě díky blízkým dolům. Těžba a ocelářství tu byly vždy úzce spojeny.
A nejen to, přítomnost průmyslu zabezpečila velký rozmach rozvoje tohoto území. Ať už se to týkalo zvyšování počtu obyvatelstva nebo rozvoje a výstavby měst.
Největšího rozmachu ale region, a to nechtějí dnešní vládci připustit, došlo v období socialismu. Vznikala nová sídliště pro pracující, a dokonce vzniklo jedno celé velké město. Zatímco v tomto období počet obyvatel vzrůstal, tak dnes jsme svědky opačného trendu, vylidňování regionu.
Můžou se dnešní mocní něčím podobným pochlubit? Co vybudovali za těch 33 let co vládnou.
Kam nás přivedl nejen kapitalismus, ale i tzv. „Zelený úděl“, vidíme už na každém kroku. V obchodě při nakupování, když tankujeme benzín či naftu nebo když nám přijde složenka za elektřinu a plyn.
Nutno také připomenout, že to byla Babišova vláda, která definitívně rozhodla o uzavření šachet a těžby.