Polská 120, 734 01, Karviná – Ráj 734 430 254 ov.karvina@kscm.cz Po-Čt: 10:00 - 15:30 / Pá: 08:00 - 12:00
Přihlásit se


neděle, 19 prosinec 2021 09:40

Havířov chystá zdražit teplo pro domácnosti

Na pondělním Zastupitelstvu města Havířov byl projednáván velice kontroverzní bod Akcionářská smlouva a úprava Stanov společnosti ENVEZ, založené městem Havířov a společností ČEZ ESKO na 20. ZMH v červnu letošního roku.

Již při tomto jednání o založení společností jsme poukázali na řadu negativních dopadů, které tento projekt pro občany Havířova přinese. Mimo jiné to jsou vysoké náklady na realizací ve výši jedné miliardy korun, což se zákonitě přenese na bedra napojených odběratelů, kteří jsou dnes napojeni na centrální zdroj tepla z VEOLIE prostřednictvím HTS. Zvýší se však i pro odběratele, kteří budou nadále zásobování z VEOLIE. Sníží se jim značně počet odběratelů, ale jejich fixní náklady zůstanou přibližně ve stejné výši a budou rozpočítány na menší počet odběratelů.

Dalším dopadem bude zhoršení životního prostředí, když přibude cca 19 komínů u nově zřízených kotelen místo jednoho mimo území Havířova. I plyn je fosilní palivo a jeho spalováním vznikají spaliny znečisťující životní prostředí. Samotný projekt je v rozporu s energetickou koncepcí města a MSK, která preferuje centrální zásobování teplem a v Havířově dobře fungovalo po mnoha desetiletí. Rovněž jsme kritizovali, že při téměř paritním vlastnictví ve společnosti – Havířov 49 % a ČEZ ESKO 51 % bude poměr zastoupení v představenstvu a dozorčí radě 2: 1 v neprospěch města.

V projednávané Akcionářské smlouvě je mimo jiné uvedeno, že jde o zajištění energetických potřeb města Havířov, ale město Havířov jsou především jeho občané. A kdo se jich zeptal na jejich názor, kdy při současném drastickém zvyšování cen všeho ponesou i náklady na realizaci tohoto projektu. Mělo by být vyhlášeno referendum, jak požadoval jeden z občanů při předchozím jednání na 20. ZMH, a tento názor podporujeme i dnes. Na to však nikdo z vedení města nereagoval.

K nastudování a pochopení akcionářské smlouvy je potřebná vysoká obchodně – právní erudice a takové osoby ČEZ určitě má, a jak prohlásil primátor města, má je i město ve svém právním oddělení a patří k nim i zastupitel Leoš Lukaštík (ODS), zastupující město v dozorčí radě společnosti ENVEZ, kteří se výrazně podíleli na její přípravě. Za to jim pan primátor poděkoval.

Akční smlouva výrazně zvýhodňuje ČEZ ESKO oproti městu. Problémem jsou zcela nesouměřitelné závazky města a ČEZ ESKO uvedené v článcích 4.3. a 4.5. Město má těch závazků min. 7, mimo jiné poskytnutí nemovitých a movitých věcí a to pozemků, výměníkových stanic a kotelen včetně příslušenství, zajistit potřebné změny v územně – plánovacích dokumentech, či odběr tepla po dobu 15 let bez možnosti v tomto období získat výhodnějšího dodavatele tepla. ČEZ ESKO pak v článku 4.4. pouze jeden závazek, a to že zajistí spolufinancování projektové přípravy ve výši svého majetkového podílu, to je přibližně ve stejné výši jako město (majetkový poměr je 51: 49 %).

V čl. 8.4. je pak uvedeno: V případě, že SM Havířov poruší kteroukoliv svoji povinnost dle článku 4.3 a 4.5 této Smlouvy, anebo Společnost neuspěje při výběru dodavatele dle článku 4.3. této Smlouvy, je Akcionář ČEZ ESCO oprávněn dle vlastní volby požadovat, aby Akcionář SM Havířov odkoupil od Akcionáře ČEZ ESCO všechny jeho akcie ve Společnosti, nebo převedl na Akcionáře ČEZ ESCO všechny své akcie ve Společnosti za cenu stanovenou dle znalce vybraného společností ČEZ ESCO a zaplaceného městem.

Z článku 1.1. přílohy č. 1 Akcionářské smlouvy pak vyplývá, že Společnost bude cca z ½ potřebného objemu tepla vyrábět teplo vlastními výrobními zdroji (plynovými kotelnami) ve svém majetku a z cca ½ potřebného objemu tepla bude docházet k zajištění dodávek tepla prostřednictvím Společnosti z kogeneračních jednotek ve vlastnictví společnosti ČEZ Energo, s.r.o., - tedy dobrý kšeft pro další společnost ČEZu na 15 let.

Podle názorů oponentních právníků ze společnosti VEOLIA je tato smlouva nevypověditelná.

I proto zastupitelé za KSČM předložili protinávrh smlouvu neschválit. S tímto návrhem jsme neuspěli (pro hlasovalo jen 8 zastupitelů ze 32 přítomných zastupitelů), proto při druhém hlasování o původním návrhu hlasovali proti přijetí. Akční smlouva tak byla schválena pouze 23 zastupiteli, tj. pouze o 2 hlasy více než je potřeba ke schválení. Tyto 2 hlasy současné koalici zajistili zastupitelé, dosud opoziční ODS.

Na zastupitelstvu nebylo přítomno 11 zastupitelů, většinou ze zdravotních důvodů, mezi nimi i dva vrcholní manažeři Havířovské teplárenské společnosti.

Zastupitelé za KSČM