Doposud jsem si myslel, že mistry zcela nelogických opatření doposud bylo předcházející vedení ministerstva zdravotnictví.
Určitě si vzpomeneme na opatření nošení dvou roušek místo jedné, popřípadě teorie že Kovid chodí po Vánočních trzích, zatímco těch farmářských si ani nevšimne. Chyba lávky. Nový ministr se evidentně rychle zapracoval a sžil s týmem, který tyto „opatření“ vymýšlí.
Od 17. ledna totiž zavádí vláda povinné testování. Týká se úředníků ve státních úřadech, zaměstnanců ve firmách, živnostníků i jednatelů společností bez výjimky – tedy i těch, kteří jsou očkováni. Povinnost se vztahuje i na ty, kteří podstoupili očkování třetí dávkou, tzv. boosterem.
Pokud zaměstnanci vyjde pozitivní test, musí opustit pracoviště a následně odchází do karantény, a to na pět pracovních dnů.
Doposud se razila praxe, že kdo má pozitivní test, tak ten je nemocný a musí nutně do karantény nebo izolace. I když nemá žádné příznaky. Prostě lidé, kteří nejsou nemocní, ale přesto nesmí do práce.
S novou mutací víru však hrozí to, že vzhledem k nakažlivosti bude spousta „bezpříznakových“, tedy zdravých lidí posláno do karantény. Lidé již nejsou rozlišování na zdravé a nemocné, ale na Covid pozitivní a Covid negativní.
Hrozí, že nebude kdo pracovat, nebo bude dokonce ohrožen chod státu. Najednou to tedy nebude platit. Ministr Válek tedy vymyslel nový druh karantény, tzv. „Pracovní karanténu“.
Ministerstvo vnitra má vybrat oblasti kritické infrastruktury nezbytné pro chod státu, kde by mohli chodit do práce i lidé, kteří se dostanou do karantény. Kdo by byl zařazen do pracovní karantény není jasné. Česká legislativa tento pojem nezná.
Tedy na ty, kdo bude oficiálně v karanténě, ale bude chodit do práce a ty, kteří se v karanténě nebudou z bytu hnout ani na krok. Bud je nemocný nebo není nemocný nemůže být nemocný jen někdo.
Jako příklad ministr uvedl řidiče metra, který bude mít pozitivní test, mohl dál nastupovat do metra a řídit ho. Ovšem už neuvedl příklad, jak se ten „nemocný“ řidič bude do té práce dostavovat.
Logiku to nedává i například v zabezpečení sociálních služeb nebo v nemocnicích. Od března tam nebudou smět pracovat nenaočkování, ale pozitivně testováni ano.
Jaký význam pak tedy uvalení karantény na Covid pozitivního má. Nejsou to pak vyhozené peníze za testy? Anebo jde o fakt, že covid je prostě a jednoduše nemoc a jako s takovou je třeba s ní zacházet, jen se nám to bojí říci.