Přitom NATO už u nás své základny má. Jsou to přeci naše stávající vojenská zařízení a kasárna, jakožto člena Severoatlantické aliance, a tudíž i NATO. Paní poslankyně má ale na myslí spíše základnu s americkými vojáky. Nač tedy cizí vojenská základna. Máme málo vojáků a techniky na její obranu?
Byly to pravicové vlády, které transformovaly armádu na počty pouhého „expedičního sboru“, který svými zahraničními misemi pomáhá hlavně legitimizovat americká vojenská dobrodružství daleko za hranicemi členských zemí, a to i bez mandátu podle mezinárodního práva. Naše armáda je tak jednou z vlaječek na mapách pentagonu, a to jen proto, aby to budilo zdání, že jde o mezinárodní akci.
Irák i Afghánistán je toho příkladem. Skutečně jsme v těchto zemích „bojovali“ za Prahu a proti terorismu? Do dnešních dní působili příslušníci AČR v třech desítkách zemí celého světa.
Můj názor je, že tam všude děláme akorát tak „užitečné idioty“.
Irácké dobrodružství bylo spuštěno jednou velkou lží. Sadám Husajn vlastní chemické zbraně, které hodlá použít proti vlastnímu lidu. Dodnes se hledá jediná ampule s chemikálii, která by toto potvrdila.
Válka v Afghánistánu. Toto dobrodružství naši pokladnu stálo něco přes 16 mld. korun. Co je daleko horší, je ztráta 14 lidských životů. V této chvíli se to jeví jako zbytečná oběť. Za co vlastně naší vojáci zahynuli, když se jejich „20leté snažení vybudovat v Afghánistánu demokracii“, jako by mávnutím proutku proměnilo vniveč. Afghánistán se opět vrátil do „středověku“.
Zamyslet se by měli ti politici, kteří zvedáním rukou posílali naše vojáky na zbytečnou smrt.
NATO utržilo velikou ostudu. Chlapíci v sandálech a ručníkem na hlavě dokázali přimět jednu z nejlépe vyzbrojenou armádu k útěku. NATO se ukázalo jako nejdražší zbytečná instituce.
Zřízení cizí základny není ojedinělý názor. Svého času podporu základně s cizími vojsky vyjádřil nejen Alexandr Vondra, ale i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Oba dva jmenovaní si dokázali představit velkou leteckou základnu na Mošnově.
Pan Hejtman sice svůj názor odvolal. Myslel prý naší armádu.
Jako dlouholetý bývalý příslušník AČR osobně pamatuji dobu, kdy jedna reorganizace střídala druhou. Co ministr, to jiná koncepce. Dnes je armáda na počtech, které by neubránily ani jeden kraj.
Zálohy pro armádu v podstatě neexistují. Těch pár tisíc opravdových nadšenců v aktivních zálohách to nevyřeší. O branné výchově snad ani nemá smysl se dále rozepisovat.
Proto je potřeba investovat do naší armády tak, aby byla schopna bránit naše území. Mít ji vybavenou technikou, kterou potřebujeme my k obraně našeho, nikoliv takovou, které se potřebuje zbavit zbrojní průmysl. Nač je nám nyní technika a vybavení určená pro boj v poušti. Armáda se také nesmí stát černou dírou, do které se peníze „nalejou“ a výsledek není nikde vidět.
Poslanci KSČM již dříve předložili ve Sněmovně návrh ústavního zákona o referendu, v němž by občané ČR rozhodovali o vystoupení České republiky ze Severoatlantické aliance.
KSČM jejichž jsem členem a za tuto stranu kandiduji v letošních volbách, jako svůj dlouholetý cíl ve svém programu požaduje zrušení NATO, minimálně vystoupení z jeho vojenských struktur.
Co se týče referenda, tak paní Jana Černochová z ODS má za to, že existují otázky, o kterých by se nemělo hlasovat v referendech.
„Nikdy. Pokud bychom nechali občany hlasovat o naší bezpečnosti, tak bychom je podle Černochové rovnou mohli nechat hlasovat o zrušení armády nebo o zrušení celého státu“. Prohlásila již v roce 2016
Souhlasím s tím. je potřeba změnit nepřijatelnou praxi NATO z roku 1999, která obsahuje právo preventivních úderů a působení daleko za hranicemi členských zemí i bez mandátu podle mezinárodního práva.
V této souvislosti mám ještě v živé paměti den, kdy jsme několik dnů po oficiálním vstupu do paktu NATO byli povolání na pracoviště. Tehdy v osm hodin večer 24. března roku 1999 napadlo letectvo NATO Jugoslávii a na školy i nemocnice Bělehradu dopadly první bomby a my jsme to sledovali v televizi v přímém přenosu.
To napadení bylo v rozporu s mezinárodním právem. NATO může zasahovat na územích mimo Alianci pouze se souhlasem Rady bezpečnosti OSN, což se tehdy nestalo.
Západ a NATO není táborem prosperity a míru, jak se nás paní poslankyně snaží přesvědčit. Západ a NATO nás nechrání před zlem. Ba naopak, svou politikou a jednáním způsobuje další krize a zlo.
Po jejich „demokratizačních“ procesech vznikají pouze rozvrácené státy jako například Irák, Libye nebo Afghánistán a spousta uprchlíků hledajíce nové domovy.